in

Hogyan válassz télikabátot?

Ha már itt a tél, ideje szóba hozni a télikabát kérdését. Persze ízlés és egyéniség kérdése, hogy milyen típust választunk, azonban egy biztos: nem ússzuk meg egy darabbal. Ez az a ruhanemű ugyanis, amelyből legalább kettő kell, hiszen hógolyózáshoz, kiránduláshoz, túrázáshoz nem jó a szövetkabát, ahogy sídzsekit sem igazán veszünk fel egy üzleti tárgyalásra, vagy az irodába. Szóval nem árt, ha beruházunk legalább egy vízálló, sportosabb darabba, illetve egy elegánsabb szövetkabátba. Jó hír, hogy szezonális jellegük miatt ezek a kabátok hosszú távon „szolgálnak” majd minket, főleg, ha klasszikus fazonokat választunk. Na de milyen típusú kabát lehet a nyerő? Hogyan válasszunk időtálló télikabátot? Adunk néhány tippet!

Milyen szempontok számítanak?

Ami először eszünkbe jut, amikor télikabát vásárlásra adjuk a fejünket, hogy mire, milyen alkalmak során szeretnénk használni. Milyen a munkánk, kell- e hivatalosan, elegánsan megjelenni, vagy elég a sportosabb ruházat is. Amennyiben van aktuális hobbink (például: túrázás, hegymászás), akkor azt is érdemes átgondolni, hogy ahhoz kell-e külön, speciális télikabát. Persze vannak átmenetek a sportos és elegáns között, hiszen mindez anyag és fazonfüggő is. Egy rövidebb fazonú dzseki is lehet csinosabb, főleg, ha az anyagokat kombináljuk. Jelenleg például nagyon divatos a vízhatlan anyag párosítása szövettel. Ennél a modellnél általában a kabát ujjai készülnek szövetből.

Sportos, vagy elegáns? Kirándulás, túrázás vagy iroda?

A munkahely jellege is befolyásolhatja a megfelelő télikabát kiválasztását. A hivatalos meetingek, külsős programok miatt elengedhetetlen az elegánsabb kabát. Itt azt is mérlegelnünk kell, hogy ha öltönyben jelenünk meg, akkor a zakó is kényelmesen beférjen a kabát alá és lehetőleg olyan színt válasszunk, ami megy az öltönyeink árnyalatához.

A sportosabb kabát esetében kiemelten fontos, hogy megfelelő, strapabíró anyagból készüljön, ellenálljon a kihívásoknak, főleg, ha sportoláshoz használjuk, vagy túrázunk benne. Az is jó, ha nem túl rövid, takarja a derekat, sok zsebe van és még kapucnival is rendelkezik.

Választhatunk átmeneti megoldást is a sportos és elegáns között, mert ha viszonylag hosszabb dzsekit vásárolunk, azt hordhatjuk inggel, pulóverrel és farmerrel, vagy egy vastagabb szövetnadrággal. Viszont öltönnyel semmiképpen sem!

Anyagok, fazonok, színek

Ha már nézegetjük új kabátunkat, arra is figyeljünk, hogy milyen a testalkatunk. Egy jól kiválasztott kabát sokat dobhat, viszont egy rossz választás ronthat is a megjelenésünkön. A karcsúsított fazonok nagyon elegánsak, viszont kifejezetten a vékony testalkatúaknak ideálisak. Aki már kicsit mackósabb, vagy izmosabb és szélesebb a válla, annak már jobb egy kissé bővebb szabású télikabát. Így van hely a zakónak, pulóvernek is. Általában a combközépig érő hosszúság minden férfinak előnyös, a többi csupán fazon kérdése.

A rövid kabátok inkább sportosabb megjelenést kölcsönöznek és vegyük számításba, hogy ha fagypont alá megy a hőmérséklet, akkor bizony könnyen megfázás, felfázás lehet egy téli séta eredménye. Szóval azért a praktikumot is vegyük figyelembe ne csak a divatot!

A szín is fontos szerepet játszhat a télikabát kiválasztásakor. A legjobb, ha alapszíneket választunk. Szövetkabát, vagy elegánsabb dzseki esetén jó lehet a fekete, a sötétszürke, a sötétkék, vagy a barna. Ez attól függ, hogy milyen az alapruhatárunk és milyen színek dominálnak az outfitünkben. Szóval mindenképpen legyen egy „alapkabátunk” csak utána gondolkodjunk különlegesebb színekben, fazonokban. A dzsekire ugyanez érvényes, még ha sportosabb is, vegyük figyelembe már meglévő ruhatárunkat.

Melyiket mivel hordjuk?

Az elegáns szövetkabáthoz viseljünk bőrkesztyűt és egy minőségi sálat, a sportosabb fazonokhoz jó a szövetkesztyű, vagy egy vastagabb síkesztyű és a csősál. Sose keverjük a lazább és elegáns kabáthoz való kiegészítőket, mert az rendkívül rossz ízlésről árulkodik. A kötött sapka ez alól némiképp kivétel, mert az megy mindkettőhöz, azért arra figyeljünk, hogy bojtos vagy túl hivalkodó színű sapkát ne viseljünk szövetkabáthoz.

Sajnos manapság is gyakran látjuk, az öltöny dzseki kombót, ami finoman szólva sem ideális megoldás. Semmilyen esemény, program nem indokolja ezt az összeállítást!

Az elegáns szövetkabát mindenképpen legyen harmóniában – anyagban, színben, fazonban – az öltönyünkkel, vagy a pulóver, ing összeállítással. Illetve, ha nem szeretünk táskát hordani, igyekezzünk a belső zsebben tárolni iratainkat pénztárcánkat, ne tömjük tele az oldalsó zsebeket. Egyrészt ez egy idő után tönkreteszi az anyagot, másrészt pedig nem tesz túl jó benyomást környezetünkre, mivel nem esztétikus.

Valljuk be, nem könnyű a tuti télikabát kiválasztása, ezért lehetőleg gondolkodjunk kétféle megoldásban és alaposan fontoljuk meg milyen fazon, szabás, anyag és stílus illik leginkább hozzánk és mindennapjainkhoz!

Ajándékötletek iPad-használóknak

Megszülettek a Bentley Coachella-inspirálta csodái – ezek a textúrák tökéletes kifejeződése